W jaki sposób palenie wpływa na osoby chore na astmę?

szczepienie przeciw wzw typu b jest stosunkowo tanie wzw to wirusowe zapalenie wątroby typu b i c występujące również u dzieci

Bierne palenie szkodzi osobom zdrowym, ale chorzy na astmę są w szczególny sposób narażeni na działanie dymu tytoniowego. Regularne towarzystwo osób palących (np. w domu, czy miejscu pracy) ma zdecydowanie negatywny wpływ na astmatyków – zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ataku astmy i pogarsza przebieg każdego z nich.

Dym tytoniowy może nie być alergenem, choć należy zauważyć, że ataki astmy wywołują czynniki podrażniające układ oddechowy człowieka. Astmatyka można porównać z osobą mającą delikatną skórę. Drogi oddechowe astmatyka są niezwykle narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Papierosy to jeden z najgroźniejszych czynników spustowych groźnych dla astmatyków. Przebywanie z osobą palącą może sprawić, że kontrolowanie ataków astmy okaże się niemożliwe. Zostały udowodnione, że zdecydowana większość dzieci (około 90%) utrzymuje chorobę w ryzach, w wypadku dzieci pochodzących z rodzin palaczy – ta liczba spada dramatycznie (do 50%). Nawet jeżeli osoba paląca przebywa na zewnątrz, cząstki dymu tytoniowego przenoszone za pomocą ubrania mogą wywołać atak. Skuteczność leków zażywanych przez astmatyków spada, jeżeli znajdują się oni w towarzystwie osób palących (lub jeśli sami są palaczami).

W dzisiejszych czasach kobiety w ciąży starają się zdecydowanie ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Jednak palenie w czasie ciąży wpływa nie tylko na zmniejszenie wagi nowonarodzonego dziecka i zwiększoną śmiertelność, ale także na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia astmy. Dane dotyczą także biernego palenia – dzieci kobiet przebywających w towarzystwie osób palących są znacznie bardziej narażone na zachorowanie.

Stąd zaleca się, by osoby chore na astmę w trosce o stan swojego zdrowia unikały:

  • palenia
  • przebywania w towarzystwie osób palących

Opiekun dziecka cierpiącego na astmę w wypadku leczenia szpitalnego lub sanatoryjnego powinien wybierać ośrodki, w których palenie jest absolutnie zakazane.

Alfadiol kapsułki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *