Jak przeżyć zimę – 10 porad dla astmatyków

atriance zobacz jakie są objawy wzw typu b i kiedy powinno się szczepić

Osoby chorujące na astmę muszą uważać na siebie w szczególności zimą. Zimne i suche powietrze może spowodować wystąpienie ataku, a przeziębienie może pogorszyć objawy. Poniżej przedstawiam kilka istotnych porad mogących ułatwić bezpieczne przezimowanie osobie chorej na astmę.

  1. Myj ręce – mycie rąk za pomocą mydła i wody to jeden z najprostszych (i najskuteczniejszych) sposobów na uniknięcie zarażenia wirusami.
  2. Zaszczep się na grypę – sezonowe szczepienia przeciwko grypie są zalecane dla osób powyżej 6 roku życia. Astmatycy, jako osoby szczególnie narażone na powikłania pogrypowe w szczególności powinni zaszczepić się na tę chorobę.
  3. Nie siedź przed kominkiem – zimą przesiadywanie przed kominkiem może wydawać się kuszącą propozycją, ale nie wpływa najlepiej na płuca astmatyka. Dym z kominka w istocie przypomina swym składem dym tytoniowy, stąd lepiej nie ryzykować.
  4. Zamykaj usta – powietrze dostające się do płuc za pośrednictwem nosa zostaje ogrzane i oczyszczone. Stąd zamykanie ust jest istotne nie tylko ze względów towarzyskich. Oddychanie „przez nos” spełnia niezwykle istotne funkcje, które nie powinny być lekceważone przez astmatyka.
  5. Uważaj na ogrzewanie domu – niektóre sposoby ogrzewania przestrzeni domowej znacząco zwiększają ilość kurzu obecnego w powietrzu. Niezwykle istotne jest oczyszczenie urządzeń przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury i stabilnej wilgotności powietrza jest także bardzo ważne.
  6. Ćwicz wewnątrz budynków – gdy temperatura spada poniżej zera znacznie lepiej ćwiczyć wewnątrz budynków – w domu lub w klubie fitness. Zimne powietrze może tobie zaszkodzić.
  7. Rozgrzej się przed ćwiczeniami – krótka rozgrzewka przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych pozytywnie wpływa na wytrzymałość i krótszy czas regeneracji.
  8. Zapobiegaj napadom astmy – przed wyjściem na zewnątrz zabezpiecz swój system, biorąc leki rozkurczowe. Działaj w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć.
  9. Przygotuj plan na wypadek ataku astmy – opracuj plan na wypadek nagłego ataku astmy. Bez względu na porę roku powinieneś wiedzieć, co robić.
  10. Bierz przepisane leki – realizowanie lekarskich jest, jak w przypadku wszystkich chorób, niezwykle istotne. Stosowanie odpowiednich metod leczenia znacząco poprawi komfort twojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *