10 faktów dotyczących astmy (za WHO)

boostrix aerozol wzw typu b zostało opisane na forum gdzie znajdziesz sposoby leczenia
  1. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na astmę choruje około 235 milionów osób na całym świecie.
  2. Jeżeli nie podejmie się odpowiednich środków, liczba śmierci spowodowanych przez astmę zwiększy się. Astma nie może zostać wyleczona, choć odpowiednia diagnoza i edukacja pomaga w kontrolowaniu jej skutków.
  3. Astma występuje we wszystkich krajach świata, bez względu na poziom życia. Ponad 80% śmierci spowodowanych przez astmę dotyka rodziny osób o niskim dochodzie. Stąd tak istotna jest cena leków w leczeniu astmy.
  4. Astma to przewlekła choroba charakteryzująca się nawracającymi atakami kaszlu i duszności, występującymi zwykle w nocy i nad ranem.
  5. zażółcenie skóry to objawy żółtaczki c mogą pojawić się kilkukrotnie w ciągu dnia. Osoby chore często odczuwają pogorszenie stanu zdrowia podczas wysiłku fizycznego lub o niektórych porach dnia (np. w nocy).
  6. Dzięki dostępnym lekom kortykosteroidowym liczba śmierci spowodowanych przez astmę w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco zmalała. Ważne, by leki były dostępne dla jak największej liczby ludzi.
  7. Astma to najczęściej występująca u dzieci choroba przewlekła. Odpowiednio wcześnie wykryta i leczona nie jest groźna dla jego zdrowia.
  8. Objawy choroby są wynikiem reakcji alergicznej. Najczęstszą przyczyną astmy jest wystawienie na działanie alergenów takich, jak kurz, pyłki kwiatów i roztocza.
  9. Do czynników wywołujących napad choroby należy także pobudzenie emocjonalne (reakcje strachu lub gniewu) i wysiłek fizyczny.
  10. Astma to choroba dotykająca nie tylko osoby, ale także całe rodziny. Opieka nad chorym dzieckiem wymaga troski, wiedzy i czasu. Osoby chore na astmę muszą mierzyć się z chorobą częstokroć przez całe swoje dorosłe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *